|
Дата розміщення: 30.04.2014
Примітки до фінансової звітності, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності
ПРИМIТКИ ДО ФIНАНСОВОЇ ЗВIТНОСТI
ПУБЛIЧНОГО АКЦIОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА
«ЧЕРНIГIВАГРОАВТОСЕРВIС»
за 2013 рiк станом на 31 грудня 2013 року
(в тисячах українських гривень)
Примiтка № 1. Iдентифiкацiя та основа пiдготовки фiнансового звiту
Назва товариства: ПУБЛIЧНЕ АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ЧЕРНIГIВАГРОАВТОСЕРВIС». Код ЄДРПОУ: 00450950.
Фiнансова звiтнiсть товариства складена станом на 31 грудня 2013 року, звiтним перiодом є 2013 рiк. Фiнансова звiтнiсть є першою фiнансовою звiтнiсть, яку товариство пiдготувало за Мiжнародними стандартами фiнансової звiтностi (далi – МСФЗ). Датою переходу на МСФЗ є 1 сiчня 2012 року.
Ця фiнансова звiтнiсть складена шляхом застосування методу трансформацiї на основi облiкових даних товариства, вiдповiдним чином скоригованих i перекласифiкованих для представлення згiдно з МСФЗ.
Фiнансова звiтнiсть є iндивiдуальною, стосується тiльки дiяльностi ПАТ «ЧЕРНIГIВАГРОАВТОСЕРВIС».
Функцiональною валютою ведення бухгалтерського облiку є гривня (надалi – грн.»). Фiнансова звiтнiсть представлена в тисячах українських гривень (далi – тис. грн.), якщо не зазначено iнше. Монетарнi активи i зобов’язання в iноземнiй валютi вiдображенi у фiнансової звiтностi у гривневому еквiвалентi за офiцiйним курсом Нацiонального банку України на 31.12.2013 року. Всi курсовi рiзницi включаються в звiт про сукупнi прибутки та збитки.
Припинень (лiквiдацiї) окремих видiв дiяльностi не було. Обмежень щодо володiння активами немає. Участi у спiльних пiдприємствах товариство не бере. Виявлених помилок минулих рокiв та пов’язаних з ними коригувань не було. Переоцiнки статей фiнансових звiтiв не було. Рiвень округлення - 0,5 тисяч гривень
Примiтка № 2. Плани щодо безперервної дiяльностi.
Товариство складає фiнансову звiтнiсть на основi безперервностi. Управлiнський персонал не має намiрiв лiквiдувати товариство чи припинити дiяльнiсть. Управлiнському персоналу не вiдомо про суттєвi невизначеностi, пов'язанi з подiями чи умовами, якi можуть спричинити значний сумнiв щодо здатностi товариства продовжувати дiяльнiсть на безперервнiй основi, крiм наявностi полiтичної та економiчної кризи в Українi.
Примiтка № 3. Основнi припущення, що стосуються майбутнього та основнi джерела невизначеностi оцiнки на кiнець звiтного перiоду, якi становлять значний ризик спричинити суттєве коригування балансової вартостi активiв та зобов’язань в наступному фiнансовому роцi.
При пiдготовцi фiнансової звiтностi товариство здiйснювало попереднi оцiнки впливу невизначених майбутнiх подiй на окремi активи та зобов’язання. Такi попереднi оцiнки базуються на iнформацiї, яка наявна у товариства на дату фiнансової звiтностi, тому фактичнi результати у майбутньому можуть вiдрiзнятися вiд таких оцiнок.
Примiтка № 4. Суттєвi положення облiкової полiтики.
Основнi засоби. Для облiку та складання звiтностi основнi засоби подiляються на наступнi класи (групи):
• земельнi дiлянки;
• будiвлi, споруди i передавальнi пристрої;
• машини та обладнання (у т.ч. обчислювальна технiка);
• транспортi засоби;
• iнструменти, прилади, iнвентар (меблi);
• iншi основнi засоби;
Критерiї визнання: iснує ймовiрнiсть того, що майбутнi економiчнi вигоди, пов’язанi з об’єктом, надiйдуть в компанiю, i собiвартiсть об’єкта може бути достовiрно оцiнена.
Методи оцiнки основних засобiв. Первiсна оцiнка об’єктiв всiх груп основних засобiв здiйснюється за собiвартiстю, що включає цiну придбання (у т.ч. iмпортнi мита, податки, якi не вiдшкодовуються); будь-якi витрати, якi безпосередньо пов’язанi з доставкою активу до мiсця розташування та приведення його в стан, необхiдний для експлуатацiї; попередньо оцiненi витрати на демонтаж, перемiщення об’єкта та вiдновлення територiї, зобов’язання за якими компанiя на себе бере. Подальша оцiнка основних засобiв здiйснюється за переоцiненою вартiстю мiнус будь-яка накопичена амортизацiя та будь-якi накопиченi збитки вiд зменшення корисностi.
Амортизацiя за всiма групами основних засобiв нараховується iз застосуванням прямолiнiйного методу. Термiн корисного використання та метод амортизацiї переглядаються один раз на рiк.
Нематерiальнi активи. Нематерiальнi активи – немонетарнi активи, якi не мають фiзичної субстанцiї та можуть бути iдентифiкованi, тобто можуть бути вiдокремленi або вiддiленi вiд компанiї або виникають внаслiдок договiрних або iнших юридичних прав (незалежно вiд того, чи можуть вони бути вiдокремленi). Нематерiальнi активи визнаються лише тодi, коли iснує ймовiрнiсть того, що майбутнi економiчнi вигоди, що вiдносяться до активу, надходитимуть компанiї та собiвартiсть активу можна достовiрно оцiнити. В момент первiсного визнання нематерiальнi активи оцiнюються за собiвартiстю. Наступна оцiнка здiйснюється за собiвартiстю за вирахуванням накопиченої амортизацiї та накопичених збиткiв вiд зменшення корисностi.
Амортизацiя всiх класiв (груп) нематерiальних активiв нараховується iз застосуванням прямолiнiйного методу. Термiн корисного використання та метод амортизацiї переглядаються один раз на рiк.
Iнвестицiйна нерухомiсть. Критерiї визнання iнвестицiйної нерухомостi полягають у ймовiрностi надходження до товариства майбутнiх економiчних вигод, пов’язаних з iнвестицiйною нерухомiстю, i можливостi достовiрно оцiнити вартiсть iнвестицiйної нерухомостi. Первiсна оцiнка проводиться за собiвартiстю, включаючи витрати на операцiю. Подальша оцiнка здiйснюється за собiвартiстю мiнус будь-яка накопичена амортизацiя та будь-якi накопиченi збитки вiд зменшення корисностi.
Критерiї, що застосовуються товариством для вiддiлення iнвестицiйної нерухомостi вiд нерухомостi, зайнятою власником (основнi засоби): частку, яка утримується з метою орендної плати або для збiльшення капiталу, та частку, яка утримується для використання в основнiй дiяльностi товариства, можна продати окремо; якщо такi частки не можна продати окремо, нерухомiсть є iнвестицiйною нерухомiстю, якщо тiльки незначна, не бiльше 10%, її частка утримується для використання в основнiй дiяльностi.
Незавершенi капiтальнi iнвестицiї. Активи, що знаходяться в стадiї будiвництва, капiталiзованi як окремий компонент основних засобiв. Незавершене капiтальне будiвництво включає вартiсть будiвельних робiт, суму iнжинiрингових робiт, iншi прямi витрати та загальновиробничi витрати. Аванси, що виданi на придбання основних засобiв та капiтальне будiвництво вiдображаються в складi незавершених капiтальних iнвестицiй. По закiнченню будiвництва актив буде переведену у вiдповiдну групу основних засобiв. Амортизацiя буде нараховуватись з дати, коли актив буде побудований та стане придатним до використання. Незавершене будiвництво активiв, якi призначенi для продажу, вiдображається в складi запасiв. Незавершене будiвництво iнвестицiйної нерухомостi вiдображається як iнвестицiйна нерухомiсть.
Дебiторська заборгованiсть. Дебiторська заборгованiсть є непохiдним фiнансовим активом та визнається тiльки коли товариство стає стороною контрактних положень. Первiсна оцiнка дебiторської заборгованостi здiйснюється за справедливою вартiстю плюс витрати на операцiю, якi прямо вiдносяться до цього фiнансового активу. Справедливою вартiстю дебiторської заборгованостi є справедлива вартiсть наданої (отриманої) компенсацiї. Подальша оцiнка здiйснюється за амортизованою собiвартiстю, з урахуванням збиткiв вiд зменшення корисностi.
Станом на кожну звiтну дату товариство оцiнює, чи iснують об’єктивнi свiдчення того, що кориснiсть дебiторської заборгованостi зменшилася. Балансова вартiсть дебiторської заборгованостi зменшується через рахунок резерву пiд знецiнення з одночасним визнанням збитку за звiтний перiод. Якщо в наступному перiодi величина збитку вiд зменшення корисностi зменшується i це зменшення може бути об’єктивно спiввiднесено iз подiєю, що має мiсце пiсля визнання зменшення корисностi, то ранiше визнаний збиток вiд зменшення корисностi сторнується. Сторнування не повинне призводити до такої балансової вартостi, яка перевищує суму, що її мала б амортизована вартiсть у разi невизнання зменшення корисностi на дату сторнування. Резерв пiд знецiнення дебiторської заборгованостi визначається розрахунковим методом на пiдставi iсторичних даних щодо дебiторської заборгованостi товариства.
Запаси. Запаси при первiсному визнаннi облiковуються за собiвартiстю придбання. Собiвартiсть запасiв включає всi витрати на придбання, витрати на переробку та iншi витрати, понесенi пiд час доставки запасiв до їх теперiшнього мiсцезнаходження та приведення їх у теперiшнiй стан. В Балансi (Звiтi про фiнансовий стан) запаси вiдображаються за найменшою iз двох величин: первiсною вартiстю або вартiстю реалiзацiї. Уцiнки вiдображаються шляхом створення резерву пiд знецiнення запасiв. Вартiсть рекламних запасiв вiдноситься на витрати в момент придбання. Собiвартiсть одиниць запасiв визначається шляхом використання конкретної iдентифiкацiї їх iндивiдуальної собiвартостi.
Грошовi кошти та їх еквiваленти. Кошти на депозитних рахунках з термiном погашення бiльше 6 мiсяцiв вiдображається в звiтностi як поточнi фiнансовi iнвестицiї, з термiном погашення бiльше 1 року вiдображаються як iншi довгостроковi фiнансовi iнвестицiї.
Iнвестицiї в асоцiйованi компанiї. Iнвестицiї в асоцiйованi компанiї облiковуються за методом участi в капiталi. Асоцiйованою компанiєю є компанiя, на яку товариство здiйснює суттєвий вплив. Суб’єкт господарювання втрачає суттєвий вплив на об’єкт iнвестування, коли вiн втрачає повноваження брати участь у прийняттi рiшень щодо фiнансових та операцiйних полiтик цього об’єкта iнвестування. Втрата суттєвого впливу може вiдбуватися зi змiною або без змiни абсолютних чи вiдносних прав власностi. У разi втрати суттєвого впливу товариство оцiнює i визнає iнвестицiї за справедливою вартiстю. Рiзниця мiж балансовою вартiстю iнвестицiї на момент втрати суттєвого впливу i її справедливою вартiстю визнаються в складi прибуткiв чи збиткiв.
Iнвестицiї, утримуванi до погашення. Iнвестицiї, утримуванi до погашення, визнаються, коли товариство становиться стороною за договором щодо таких активiв. Первiсна оцiнка здiйснюється за справедливою вартiстю плюс витрати на операцiю, якi прямо вiдносяться до цих фiнансових активiв. Подальша оцiнка здiйснюється за амортизованою вартiстю з використанням методу ефективної ставки вiдсотка. Наприкiнцi кожного звiтного перiоду товариство оцiнює, чи iснують об’єктивнi свiдчення того, що кориснiсть iнвестицiй, утримуваних до погашення, зменшилася. При наявностi об’єктивних свiдчень того, що вiдбувся збиток вiд зменшення корисностi iнвестицiй, утримуваних до погашення, величина збитку визначається як рiзниця мiж балансовою вартiстю активу та теперiшньою вартiстю попередньо оцiнених майбутнiх грошових потокiв, дисконтованих за первiсною ефективною ставкою вiдсотка. Сума втрат вiд зменшення корисностi за iнвестицiями, утримуваними до погашення (iнвестицiї в борговi цiннi папери) визначається як рiзниця мiж їх балансовою вартiстю та теперiшньою вартiстю попередньо оцiнених майбутнiх грошових потокiв, дисконтованих за первiсною ефективною ставкою вiдсотка. Ця рiзниця визнається витратами звiтного перiоду.
Необоротнi активи, утримуванi для продажу, та групи вибуття. Необоротнi активи, утримуванi для продажу та групи вибуття визнаються в тому випадку, коли товариство не використовує їх в господарськiй дiяльностi, керiвництво має твердi намiри їх продати протягом одного року з дати класифiкацiї, ймовiрнiсть продажу висока, актив чи група можуть бути негайно проданi в поточному станi. Необоротнi активи, утримуванi для продажу та групи вибуття оцiнюються по найменшiй з двох величин – балансовiй вартостi чи справедливiй вартостi за виключенням затрат на продаж.
Доходи та витрати вiд припиненої дiяльностi облiковуються окремо вiд доходiв та витрат вiд дiяльностi, що продовжується. Результат, за виключенням податкiв, вiдображається в звiтi про сукупнi доходи та витрати.
Основнi засоби та нематерiальнi активи, якi класифiкуються як необоротнi активи, утримуванi для продажу, не амортизуються.
Фiнансовi активи, доступнi для продажу. Фiнансовi активи, доступнi для продажу, визнаються коли товариство стає стороною за договором у вiдношеннi таких активiв. Первiсна їх оцiнка здiйснюється за справедливою вартiстю, до якої додаються витрати на операцiю, якi прямо вiдносяться до придбання фiнансових активiв. Справедлива вартiсть визначається на базi котирувальної ринкової цiни. Якщо фiнансовий актив не має котирувань, то такий фiнансовий актив оцiнюється за справедливою вартiстю, яка базується на результатах нещодавнього продажу непов’язаним третiм сторонам, або шляхом розрахунку дисконтованих грошових потокiв (лише для боргових цiнних паперiв). Виняток складають iнвестицiї в iнструменти власного капiталу, за якими вiдсутнi котирувальнi ринковi цiни на активному ринку та чия справедлива вартiсть не може бути надiйно оцiнена, а також пов’язанi з ними похiднi iнструменти, якi оцiнюються за собiвартiстю. Проценти за фiнансовими активами, доступними для продажу, розрахованi за методом ефективної ставки, вiдображаються у Звiтi про фiнансовi результати (Звiтi про прибутки та збитки) за статтею «Процентнi доходи». Дивiденди за доступним для продажу iнструментом власного капiталу визнаються як прибуток, коли встановлено право товариству на отримання платежу.
Змiни справедливої вартостi вказаної категорiї фiнансових активiв вiдображаються в iншому сукупному прибутку (та, вiдповiдно, у власному капiталi) у тому перiодi, у якому вони виникли. Якщо зменшення справедливої вартостi доступного для продажу фiнансового активу визнано в iншому сукупному прибутку та є об’єктивне свiдчення зменшення корисностi активу, кумулятивний збиток, який був визнаний в iншому сукупному прибутку, виключається з власного капiталу i визнається у прибутку чи збитку як коригування внаслiдок перекласифiкацiї в сумi, яка дорiвнює рiзницi мiж вартiстю його придбання i поточною справедливою вартiстю, за вирахуванням збитку вiд зменшення корисностi цього фiнансового активу, ранiше визнаного у прибутку чи збитку. Якщо в наступному перiодi справедлива вартiсть боргового iнструмента, класифiкованого як доступний для продажу, збiльшується i це збiльшення може бути об’єктивно пов’язаним iз подiєю, що має мiсце пiсля визнання збитку вiд зменшення корисностi, то збиток вiд зменшення корисностi сторнується i визнається у прибутку чи збитку. Збитки вiд зменшення корисностi iнвестицiй в iнструменти власного капiталу, визнанi в прибутку чи збитку, не сторнуються.
Забезпечення (резерви). Забезпечення (резерви) визнаються тодi, коли товариство має поточне юридичне або конструктивне зобов’язання, яке виникло у результатi минулих подiй i ймовiрно, що для погашення цього зобов’язання потрiбне використання ресурсiв, котрi втiлюють у собi певнi економiчнi вигоди та розмiр таких зобов’язань можна достовiрно оцiнити.
Забезпечення створюються товариством для вiдшкодування наступних (майбутнiх) витрат:
• виплату вiдпусток працiвникам,
• виконання гарантiйних забезпечень,
• реструктуризацiю, виконаннi зобов’язань при припиненнi дiяльностi
• виконання зобов’язань щодо обтяжливих контрактiв визнається в сумi очiкуваного збитку тодi, коли витрати для виконання зобов’язань перевищують доходи вiд контракту.
Залишок забезпечення переглядається кожний рiк станом на 31 грудня i у разi потреби коригується (збiльшується, зменшується).
Умовнi зобов’язання не визнаються в звiтi про фiнансовий стан, але розкриваються в примiтках до фiнансової звiтностi, за виключенням випадкiв коли ймовiрнiсть вiдтоку ресурсiв у результатi погашення є незначною. Умовний актив не визнається у звiтi про фiнансовий стан, але розкривається у примiтках до фiнансової звiтностi у тому випадку, коли iснує вiрогiднiсть надходження економiчних вигод.
Оренда. Коли товариство виступає у якостi орендаря за угодою про операцiйну оренду, оренднi платежi визнаються як витрати на прямолiнiйнiй основi протягом строку оренди. Коли товариство виступає у якостi орендаря за угодою про фiнансову оренду, на початку строку оренди визнаються активи та зобов’язання, що дорiвнюють справедливiй вартостi орендованого майна на початку оренди, або (якщо вони меншi за справедливу вартiсть) за теперiшньою вартiстю мiнiмальних орендних платежiв, яка визначається на початку оренди. Ставкою дисконту, яка застосовується при обчисленнi теперiшньої вартостi мiнiмальних орендних платежiв, є припустима ставка вiдсотка при орендi. В подальшому мiнiмальнi оренднi платежi розподiляються мiж фiнансовими витратами та зменшенням непогашених зобов’язань. Фiнансовi витрати розподiляються на кожен перiод протягом строку оренди таким чином, щоб забезпечити сталу перiодичну ставку вiдсотка на залишок зобов’язань. Непередбаченi оренднi плати вiдображаються як витрати в тих перiодах, у яких вони понесенi.
Необоротнi активи, отриманi за договором фiнансової оренди, облiковуються вiдповiдно до МСБО 16 «Основнi засоби» або МСБО 38 «Нематерiальнi активи».
Визнання доходу та витрат. Виручка визнається в тому випадку, якщо отримання економiчних вигод оцiнюється як ймовiрне, i якщо виручка може бути надiйно оцiнена, незалежно вiд дати здiйснення платежу. Виручка оцiнюється за справедливою вартiстю отриманої, або що належить до отримання винагороди з врахуванням визначених в договорi умов платежу за виключенням податкiв. Виручка вiд продажу товарiв признається в момент передачi ризикiв та вигод вiд володiння товаром покупцевi. Виручка вiд надання послуг визнається в момент завершеностi робiт. Процентний дохiд та витрати по всiх фiнансових iнструментах, що оцiнюються за амортизованою вартiстю, процентних фiнансових активах, що класифiкуються в якостi на продаж, визнаються з використанням методу ефективної ставки вiдсотка. Процентний дохiд включається до складу доходiв вiд фiнансування в звiтi про сукупний дохiд. Дивiденди визнаються в момент встановлення права товариства на їх отримання. Дохiд вiд iнвестицiйної нерухомостi, наданої в операцiйну оренду, оцiнюється по прямолiнiйному методу протягом строку оренди.
Витрати по позиках включають сплату вiдсоткiв та iншi витрати, понесенi товариством у зв’язку з отриманням позик. Затрати по позиках, якi пов’язанi з придбанням, будiвництвом чи виробництвом активу, який обов’язково потребує довготривалого перiоду для його пiдготовки до використання або продажу, капiталiзуються як частина первiсної вартостi такого активу. Всi iншi затрати по позиках вiдносяться до витрат в тому перiодi, в якому були понесенi.
Товариство капiталiзує витрати по позиках, що понесенi у зв’язку з придбанням, будiвництвом чи виробництвом активу, який обов’язково потребує довготривалого перiоду для його пiдготовки до використання або продажу починаючи з 01.01.2012 року.
Пенсiї та iншi винагороди працiвникам по закiнченню трудової дiяльностi. Згiдно iз вимогами законодавства України державна пенсiйна система передбачає розрахунок поточних виплат роботодавцем як вiдповiдний процент вiд поточної загальної суми виплат працiвникам. Такi витрати вiдображаються у перiодi, в якому зароблена вiдповiдна заробiтна плата. Пiсля виходу працiвникiв на пенсiю усi виплати працiвникам здiйснюються iз фонду соцiального захисту. Товариство не має жодних пенсiйних зобов’язань щодо нарахування пенсiй, окрiм вищенаведених внескiв у державну пенсiйну систему України, якi потребують нарахування. Окрiм того, товариство не має жодних iнших зобов’язань за виплатами пiсля звiльнення працiвникiв або iнших iстотних виплат, якi потребують нарахування.
Податок на прибуток. Витрати з податку на прибуток товариства формуються як сума поточних податкових витрат, розрахованих на базi оподатковуваного прибутку за правилами податкового законодавства, та вiдстрочених податкових витрат (доходiв). Вiдстроченi податковi витрати (доходи) виникають внаслiдок визнання в прибутку чи збитку вiдстрочених податкових активiв та/або вiдстрочених податкових зобов’язань.
Вiдстроченi податковi зобов’язання визнаються щодо всiх тимчасових рiзниць, що пiдлягають оподаткуванню, крiм випадкiв, коли такi рiзницi виникають вiд первiсного визнання активу чи зобов’язання. Вiдстрочений податковий актив визнається щодо всiх тимчасових рiзниць, що пiдлягають вирахуванню, тiєю мiрою, якою є ймовiрним, що буде отримано оподатковуваний прибуток, до якого можна застосувати тимчасову рiзницю, яка пiдлягає вирахуванню, за винятком ситуацiй, коли вiдстрочений податковий актив виникає вiд первiсного визнання активу або зобов’язання. Отримання достатнього оподатковуваного прибутку є ймовiрним тодi, коли вiдстрочений податковий актив може бути зарахований проти вiдстроченого податкового зобов’язання, яке вiдноситься до того самого податкового органу, та буде вiдновлено в тому самому перiодi, що i актив, або в тому перiодi, в якому збиток, що виникає з активу, може бути вiднесений на попереднiй або послiдуючий перiод. У випадках, коли немає достатнiх вiдстрочених податкових зобов’язань щоб зарахувати вiдстрочений податковий актив, актив вiдображається в тiй мiрi, в якiй ймовiрно виникнення достатнього оподатковуваного прибутку в майбутнiх перiодах.
Податок на додану вартiсть. Дохiд, витрати та активи визнаються за виключенням податку на додану вартiсть, крiм випадкiв, коли ПДВ, виник при покупцi активiв або понесення витрат, який не вiдшкодовується з бюджету. В такому випадку ПДВ включається до вартостi активу або витрат. Дебiторська та кредиторська заборгованостi вiдображаються з врахуванням ПДВ. Аванси отриманi та аванси сплаченi вiдображаються без ПДВ.
Важливi оцiнки, професiйнi судження i припущення в застосуваннi облiкової полiтики. Пiдготовка фiнансової звiтностi вимагає вiд керiвництва товариства формування суджень, оцiнок та припущень, якi впливають на застосування принципiв облiкової полiтики, на суми активiв та зобов’язань, доходiв та витрат, вiдображених у звiтностi, та на розкриття iнформацiї щодо потенцiйних активiв та зобов’язань. Фактичнi результати можуть вiдрiзнятися вiд цих оцiнок. Оцiнки та припущення, на яких вони ґрунтуються, регулярно переглядаються. Результати перегляду облiкових оцiнок визнаються у перiодi, в якому вони переглядаються, а також у всiх наступних перiодах, на якi впливають такi оцiнки.
Нижче наведенi професiйнi судження, якi найбiльш суттєво впливають на суми, що вiдображенi у фiнансовiй звiтностi, та основнi джерела невизначеностi оцiнок.
Принципи оцiнки за справедливою вартiстю.
Товариство класифiкує оцiнки за справедливою вартiстю за допомогою iєрархiї справедливої вартостi:
1) рiвень 1: цiни котирувань на активних ринках для iдентичних активiв або зобов’язань;
2) рiвень 2: вхiднi данi, iншi нiж цiни котирувань, що увiйшли у рiвень 1, якi спостерiгаються для активiв або зобов’язань або прямо, або опосередковано;
3) рiвень 3: вхiднi данi активiв або зобов’язань, що не ґрунтуються на даних ринку, якi можна спостерiгати.
Кращим свiдченням справедливої вартостi фiнансового активу або фiнансового зобов’язання є цiни котирування на активному ринку. Фiнансовий iнструмент вважається котируваним на активному ринку, якщо цiни котирування легко i регулярно доступнi та вiдображають фактичнi й регулярно здiйснюванi ринковi операцiї мiж незалежними сторонами. Справедлива вартiсть визначається як цiна, узгоджена мiж зацiкавленим покупцем та зацiкавленим продавцем в операцiї незалежних сторiн. Мета визначення справедливої вартостi для фiнансового iнструмента, який вiдкрито купується та продається на активному ринку – отримати цiну, за якою вiдбулась би операцiя з цим iнструментом на кiнець звiтного перiоду на найсприятливiшому активному ринку, до якого товариство має безпосереднiй доступ.
Якщо ринок для фiнансового iнструмента не є активним, товариство визначає справедливу вартiсть, застосовуючи методи оцiнювання. Такi методи базуються на застосуваннi останнiх ринкових операцiй мiж обiзнаними, зацiкавленими та незалежними сторонами (якщо вони доступнi), посиланнi на поточну справедливу вартiсть iншого iдентичного iнструмента, аналiзi дисконтованих грошових потокiв. Мета застосування методiв оцiнювання – визначити, якою була б цiна операцiї на дату оцiнки в обмiнi мiж незалежними сторонами, виходячи iз звичайних мiркувань бiзнесу. Справедлива вартiсть оцiнюється на основi результатiв застосування методiв оцiнювання, в яких максимально враховуються ринковi показники (та якомога менше – данi, специфiчнi для компанiї). Перiодично товариство обстежує методи оцiнювання та перевiряє їх на обґрунтованiсть, застосовуючи цiни спостережених поточних ринкових операцiй з такими самими iнструментами, або на основi iнших доступних спостережених ринкових даних.
Справедлива вартiсть фiнансових iнструментiв базується на наведених далi чинниках: вартiсть грошей у часi; кредитний ризик; цiни на валютних бiржах; товарнi цiни;
- цiни на iнструменти капiталу;
- волатильнiсть;
- ризик дострокового погашення та ризик вiдмови;
- витрати на обслуговування фiнансового активу або фiнансового зобов’язання.
Первiсне визнання операцiй з пов’язаними особами.
В ходi своєї звичайної дiяльностi товариство здiйснює операцiї з пов’язаними особами. У вiдповiдностi до МСБО 39, фiнансовi iнструменти повиннi спочатку вiдображатись за справедливою вартiстю. За вiдсутностi активного ринку для таких операцiй для того, щоб визначити, чи проводились операцiї за ринковими або неринковими процентними ставками, використовуються професiйнi судження. Основою для судження є цiноутворення на аналогiчнi види операцiй з непов’язаними сторонами та аналiз ефективної процентної ставки.
Виплати, основанi на акцiях. Дивiденди вiдображаються в тому перiодi, в якому вони оголошенi. Iнформацiя про дивiденди, що оголошенi пiсля звiтного перiоду, але до того, як фiнансова звiтнiсть була затверджена до випуску, вiдображається в примiтцi «Подiї пiсля закiнчення звiтного перiоду».
Базисний прибуток на акцiю обчислюється шляхом дiлення прибутку (чисельник), на середньозважену кiлькiсть звичайних акцiй, якi перебувають в обiгу протягом звiтного перiоду (знаменник).
Взаємозалiк статей активiв та зобов’язань. Фiнансовi активи та фiнансовi зобов’язання згортаються, а в балансi вiдображається сальдовий залишок, тiльки якщо товариство має юридичне право здiйснити залiк визнаних у балансi сум i має намiр або зробити взаємозалiк, або реалiзувати актив та виконати зобов’язання одночасно. При облiку передачi фiнансового активу, який не веде до припинення визнання такого активу, товариство не згортає переданий актив та пов’язане з ним зобов’язання. Станом на 31.12.2013 товариство не здiйснювало взаємозалiкiв активiв i зобов’язань балансу.
Звiтнiсть за сегментами. Сегмент – це вiдокремлюваний компонент бiзнесу товариства, який займається або постачанням послуг чи продуктiв (сегмент бiзнесу), або наданням послуг чи постачанням продуктiв в межах конкретного економiчного середовища (географiчний сегмент), який зазнає ризикiв та забезпечує прибутковiсть, вiдмiннi вiд тих, якi притаманнi iншим сегментам. Сегменти, якi отримують бiльшiсть доходiв вiд реалiзацiї послуг зовнiшнiм клiєнтам i чиї фiнансовi результати складають десять вiдсоткiв або бiльше вiд усiх сегментiв, є звiтними сегментами. Якщо загальний зовнiшнiй дохiд, якiй вiдноситься до звiтних сегментiв становить менш 75 % загального доходу товариства, товариство визначає додатковi сегменти як звiтнi.
Виправлення помилок i змiни у фiнансових звiтах. Помилки у фiнансових звiтах не допускалися, змiни у фiнансовi звiти, що пов’язанi з виправленням помилок, не вносилися. Протягом 2013 року змiни до облiкової полiтики не вносилися. Змiн в облiкових оцiнках, якi мають суттєвий вплив на фiнансову звiтнiсть 2013 року або суттєво будуть впливати на майбутнi перiоди, не було.
Примiтка № 5. Перехiд на новi та переглянутi стандарти.
Новi стандарти, що набули чинностi та застосовуються до фiнансової звiтностi за 2013 рiк.
МСФЗ 10 «Консолiдована фiнансова звiтнiсть» замiнює попереднє керiвництво по визначенню контролю и консолiдацiї, ранiше наведенi в МСБО 27 «Консолiдованi та окремi фiнансовi звiти» (перейменований в «Окремi фiнансовi звiти») та ПКТ 12 «Консолiдацiя: суб’єкти господарювання спецiального призначення». В МСФЗ 10 змiнено визначення контролю таким чином, що пiд час оцiнки наявностi контролю застосовуються однi i тi ж критерiї для всiх компанiй. Це визначення пiдкрiплено детальним керiвництвом з практичного застосування, яке роз’яснює рiзнi способи, як компанiя, що звiтує, (iнвестор) може контролювати iншу компанiю (об’єкт iнвестування). В новому визначеннi контролю основна увага придiляється наявностi впливу та змiнної доходностi, без яких контроль неможливий. Вплив означає наявнiсть можливостi направляти дiяльнiсть, яка суттєво впливає на дохiднiсть. Дохiднiсть повинна змiнюватися та може бути позитивною, вiд’ємною або включати i те, й iнше. Визначення впливу ґрунтується на поточних фактах та обставинах i повинно оцiнюватися на постiйнiй основi. Той факт, що контроль, як очiкується, буде мати тимчасовий характер, не вiдмiняє вимоги консолiдувати об’єкти iнвестування, якi знаходяться пiд контролем одного iнвестора. Про наявнiсть у iнвестора впливу можуть свiдчити права голосу або договiрнi права, або їх поєднання. МСФО 10 також включає керiвництво з визначення прав участi та прав захисту. Права участi дають iнвестору можливiсть направляти дiяльнiсть об’єкта iнвестування, яка суттєво впливає на доходнiсть. Права захисту дають iнвестору можливiсть блокувати певнi рiшення, якi виходять за рамки звичайної дiяльностi. Новий стандарт включає керiвництво про вiдношення агента i принципала та розглядає ряд факторiв, якi повиннi враховуватися пiд час прийняття рiшення про те, чи володiє iнвестор контролем або виступає у якостi агента. Компанiї мають переглянути периметр консолiдацiї, що може привести до включення в нього додаткових пiдприємств, вiдповiдно, можуть зазнати змiн склад компанiй, що включаються до консолiдованої фiнансової звiтностi.
МСФЗ 11 «Спiльна дiяльнiсть» скоротив кiлькiсть видiв спiльної дiяльностi до двох: спiльнi операцiї та спiльнi пiдприємства. Для спiльно контрольованих пiдприємств скасована можливiсть облiку за методом пропорцiйної консолiдацiї. Учасники спiльного пiдприємства зобов’язанi застосовувати метод участi в капiталi. Пiдприємства, якi приймають участь в спiльних операцiях будуть застосовувати порядок облiку активiв, зобов’язань, доходiв та витрат, пов’язаних з їх часткою участi у спiльнiй операцiї, вiдповiдно до МСФЗ, що застосовуються до конкретних активiв, зобов’язань, доходiв та витрат. Згiдно МСФЗ 11, угоди про спiльну дiяльнiсть можуть представляти собою або угоди про спiльнi операцiї, або угоди про спiльнi пiдприємства. Поняття «спiльно контрольованих активiв», яке використовувалось в МСБО 31 «Частки у спiльних пiдприємствах», було скасоване як самостiйний вид спiльної дiяльностi та об’єднано з поняттям «спiльнi операцiї». Спiльнi пiдприємства облiковуються за методом участi в капiталi, вiдповiдно до МСБО 28 «Iнвестицiї в асоцiйованi пiдприємства». Компанiям не дозволяється облiковувати частку участi в спiльному пiдприємствi за методом пропорцiйної консолiдацiї.
Дiя нового стандарту розповсюджується на компанiї, якi вже мають угоди про спiльну дiяльнiсть, або тi, якi плануються укласти такi угоди.
МСФЗ 12 «Розкриття iнформацiї про частки участi в iнших суб'єктах господарювання» визначає обсяг розкриття iнформацiї для компанiй, якi готують звiтнiсть у вiдповiдностi до МСФЗ 10 «Консолiдована фiнансова звiтнiсть» та МСФЗ 11 «Спiльна дiяльнiсть». Вимоги МСФЗ 12 замiнюють вимоги до розкриття iнформацiї, що передбаченi МСБО 28 «Iнвестицiї в асоцiйованi пiдприємства», МСБО 27 «Консолiдованi та окремi фiнансовi звiти» та МСБО 31 «Частки у спiльних пiдприємствах». МСФЗ 12 вимагає розкриття iнформацiї, яке допоможе користувачам фiнансової звiтностi оцiнити характер, ризики та фiнансовi наслiдки, пов’язанi з участю в дочiрнiх та асоцiйованих пiдприємствах, угодах про спiльну дiяльнiсть i неконсолiдованих структурних компанiях.
В МСФЗ 13 «Оцiнка справедливої вартостi» об’єднанi всi вказiвки щодо оцiнки за справедливою вартiстю. Стандарт направлений на пiдвищення якостi розкриття iнформацiї щодо справедливої вартостi. При цьому, в МСФЗ 13 вiдсутня iнформацiя про те, коли необхiдне вимiрювання справедливої вартостi. Передбачається, що вимоги нового стандарту можуть вплинути на необхiднiсть перегляду компанiєю процесiв та процедур, що використовуються для визначення справедливої вартостi.
Змiни до стандартiв, що набули чинностi та застосовуються до фiнансової звiтностi за 2013 рiк.
Було переглянуто МСБО 19 «Виплати працiвникам» шляхом внесення значних змiн в порядок визнання та оцiнки витрат за пенсiйними планами з визначеною виплатою при звiльненнi. Також були змiненi вимоги до розкриття iнформацiї про всi види винагород працiвникам.
Основнi змiни такi:
• Визнання актуарних прибуткiв та збиткiв:
Актуарнi прибутки i збитки тепер називаються «результатами подальших оцiнок», i їх необхiдно буде вiдразу визнавати у складi iншого сукупного доходу. Актуарнi прибутки i збитки тепер не можна буде переносити на майбутнi перiоди iз застосуванням методу коридору або визнавати у складi прибуткiв або збиткiв. Результати повторних вимiрювань, якi визнанi у складi iншого сукупного доходу, не можна буде в майбутнi перiоди перенести в прибутки i збитки.
• Визнання вартостi послуг минулих перiодiв / скорочення пенсiйного плану:
Вартiсть послуг минулих перiодiв буде визнаватися в тому перiодi, в якому вiдбудуться змiни умов пенсiйного плану. Виплати, на якi у працiвника ще не виникло права, не будуть розподiлятися на весь перiод надання послуг в майбутньому. Скорочення пенсiйного плану бути мати мiсце лише у випадку значного скорочення кiлькостi працiвникiв. Прибутки (збитки), якi виникають в результатi скорочення пенсiйного плану, враховуються як вартiсть послуг минулих перiодiв.
• Оцiнка витрат пенсiйного плану:
До рiчних витрат за пенсiйним планом (фондом) будуть вiдноситися чистi процентнi витрати або доходи, розрахованi iз застосуванням ставки дисконтування до чистого активу або зобов’язання за пенсiйним планом з визначеною виплатою.
• Подання iнформацiї в звiтi про прибутки та збитки:
Витрати на виплати будуть розподiлятися мiж
1) витратами на виплати, нарахованими в поточному перiодi (вартiсть послуг працiвникiв поточного перiоду), змiнами виплат (вартiсть послуг минулих перiодiв, скорочення пенсiйного плану та погашення зобов’язань за пенсiйним планом); та
2) фiнансовими витратами або доходами.
Такий аналiз може бути поданий у звiтi про прибутки i збитки або у примiтках до фiнансової звiтностi.
• Вимоги до розкриття iнформацiї:
Введенi додатковi вимоги до розкриття iнформацiї з метою подання характеристик планiв винагород працiвникiв, сум, визнаних у фiнансовiй звiтностi, а також ризикiв, як виникають за панамами з визначеними виплатами i планами декiлькох роботодавцiв.
• Вiдмiннiсть мiж «короткостроковими» та «iншими довгостроковими» виплатами:
Вiднесення виплат до короткострокових та довгострокових для цiлей оцiнки здiйснюється за очiкуваною датою платежу, а не за датою, на яку можна вимагати платежу.
• Облiк витрат i податкiв, пов’язаних з планами винагород працiвникiв:
Податки, якi вiдносяться до планiв винагород працiвникiв, необхiдно облiковувати в залежностi вiд їх характеру або у складi доходiв вiд активiв плану, або в розрахунку зобов’язань плану. Витрати на управлiння iнвестицiями необхiдно вiдображати у складi доходiв за активами плану, або в розрахунку зобов’язань плану. Витрати на управлiння iнвестицiями необхiдно вiдображати у складi доходiв за активами плану; iншi витрати на управлiння планом винагород працiвникiв слiд вiдносити на витрати в тому перiодi, в якому вони понесенi.
• Виплати при звiльненнi:
Будь яка виплата, за якою виникає зобов’язання з надання послуг в майбутньому, не є виплатою при звiльненнi. Зобов’язання з виплати при звiльненнi визнається в тому випадку, коли товариство бiльш не має можливостi скасувати приплату при звiльненнi або якщо компанiя визнає всi вiдповiднi витрати з реструктуризацiї.
• Характеристики роздiлення ризикiв або витрат:
Оцiнка зобов’язань повинна вiдображати економiчну сутнiсть договiрних вiдношень, якщо ризик роботодавця обмежений та якщо роботодавець може використати внески працiвникiв для покриття дефiциту плану.
Змiни до МСБО 19 «Виплати працiвникам», на сьогоднiшнiй час, не є актуальними для товариства.
Змiни до МСФЗ 1 «Перше застосування Мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi», звiльняють вiд ретроспективного застосування МСФЗ державних позик. Цi змiни привели вимоги МСФЗ 1 у вiдповiднiсть з вимогами МСБО 20 «Облiк державних грантiв i розкриття iнформацiї про державну допомогу» у вiдношеннi до перспективного визначення справедливої вартостi державних позик з процентною ставкою нижче ринкової. Звiльнення вiд ретроспективного застосування дозволяє компанiям, якi вперше складають звiтнiсть за МСФЗ, використовувати для таких позик балансову вартiсть, визначену згiдно нацiональних стандартiв облiку.
Змiни до МСФЗ 1 «Перше застосування Мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi» не є актуальними для товариства.
Змiни до керiвництва iз застосування МСБО 32 «Фiнансовi iнструменти: подання», роз’яснюють деякi вимоги до згортання фiнансових активiв i фiнансових зобов’язань у звiтi про фiнансовий стан. Також, Правлiння КМСФЗ оприлюднило змiни до МСФЗ 7 «Фiнансовi iнструменти: розкриття», якi направленi на покращення розкриття iнформацiї про згортання. Цi новi вимоги до розкриття iнформацiї призначенi для того, щоб забезпечити краще порiвняння iнформацiї, наведеної в фiнансовiй звiтностi, складенiй за МСФЗ, та фiнансовiй звiтностi, складенiй у вiдповiдностi до нацiональних стандартiв США. Змiни до МСМФЗ 7 застосовуються до рiчних перiодiв, що починаються з 1 сiчня 2013 року з ретроспективним застосуванням. Змiни до МСФЗ 32 застосовуються до рiчних перiодiв, що починаються з 1 сiчня 2014 року з ретроспективним застосуванням.
Поправки роз’яснюють, що право згортання повинно iснувати на теперiшнiй момент, тобто не повинно залежати вiд майбутнiх подiй. Воно також повинно бути юридично дiйсним для всiх контрагентiв в ходi звичайної дiяльностi, а також у випадку невиконання зобов’язань, неплатоспроможностi або банкрутства. Змiни також роз’яснюють, що механiзми валових розрахункiв з можливiстю виключити кредитний ризик i ризик лiквiдностi, та обробляти дебiторську i кредиторську заборгованiсть в рамках єдиного процесу розрахункiв – фактично еквiвалентнi згортанню, тобто вони задовольняють критерiю МСБО 32.
Змiни вимагають розкриття бiльшого об’єму iнформацiї. Основний акцент робиться на розкриття кiлькiсної iнформацiї про визнанi фiнансовi iнструменти, за якими здiйснено згортання.
При пiдготовцi фiнансової звiтностi за рiк, що закiнчився 31 грудня 2013 року, товариство достроково застосовувала змiни до МСБО 32.
Новi стандарти, що були випущенi та набудуть чинностi з 1 сiчня 2014 року i пiзнiше.
МСФЗ 9 «Фiнансовi iнструменти» набуває чинностi для рiчних перiодiв, що починаються не ранiше 01 сiчня 2015 року (дострокове застосування дозволяється). Стандарт був випущений в результатi першого етапу проекту Ради з МСФЗ по замiнi МСБО 39 «Фiнансовi iнструменти: класифiкацiя та оцiнка».
МСФЗ 9 передбачає, що при первiсному визнаннi всi фiнансовi активи оцiнюються за справедливою вартiстю, окрiм боргових iнструментiв, якi можуть (якщо немає можливостi оцiнки за справедливою вартiстю) оцiнюватися за амортизованою вартiстю, за умови що:
- актив утримується в рамках бiзнес-моделi, завданням якої є утримання активiв з метою отримання договiрних грошових потокiв;
- договiрнi умови щодо фiнансового активу призводять до виникнення на конкретнi певнi дати грошових потокiв, якi представляють собою виключно виплати основної суми заборгованостi та вiдсоткiв на основну суму заборгованостi, що залишається непогашеною.
Всi фiнансовi активи, що є iнвестицiями в iнструменти капiталу, оцiнюються за справедливою вартiстю з вiдображенням змiн справедливої вартостi або в iншому сукупному доходi або в прибутку чи збитку.
МСФЗ 9 встановлює, що до фiнансових зобов'язань, до яких застосовується можливiсть оцiнки за справедливою вартiстю, сума змiни справедливої вартостi зобов’язання, що зумовлена змiнами кредитного ризику, повинна подаватися у складi iншого сукупного доходу (якщо тiльки таке подання не призведе до виникнення або збiльшення облiкової невiдповiдностi у складi прибутку чи збитку). Залишкова частина змiни справедливої вартостi у всiх випадках надається у складi прибутку або збитку.
Товариство не застосовувало достроково МСФЗ 9 «Фiнансовi iнструменти».
Змiни до стандартiв, що були випущенi та набудуть чинностi з 1 сiчня 2014 року i пiзнiше.
Змiни до керiвництва iз застосування МСБО 32 «Фiнансовi iнструменти: подання», роз’яснюють деякi вимоги до згортання фiнансових активiв i фiнансових зобов’язань у звiтi про фiнансовий стан. Цi новi вимоги до розкриття iнформацiї призначенi для того, щоб забезпечити краще порiвняння iнформацiї, наведеної в фiнансовiй звiтностi, складенiй за МСФЗ, та фiнансовiй звiтностi, складенiй у вiдповiдностi до нацiональних стандартiв США. Змiни до МСФЗ 32 застосовуються до рiчних перiодiв, що починаються з 1 сiчня 2014 року з ретроспективним застосуванням. Поправки роз’яснюють, що право згортання повинно iснувати на теперiшнiй момент, тобто не повинно залежати вiд майбутнiх подiй. Воно також повинно бути юридично дiйсним для всiх контрагентiв в ходi звичайної дiяльностi, а також у випадку невиконання зобов’язань, неплатоспроможностi або банкрутства. Змiни також роз’яснюють, що механiзми валових розрахункiв з можливiстю виключити кредитний ризик i ризик лiквiдностi, та обробляти дебiторську i кредиторську заборгованiсть в рамках єдиного процесу розрахункiв – фактично еквiвалентнi згортанню, тобто вони задовольняють критерiю МСБО 32.
При пiдготовцi фiнансової звiтностi за рiк, що закiнчився 31 грудня 2013 року, товариство достроково застосовувало змiни до МСБО 32.
Змiни до МСФЗ 10 «Консолiдована фiнансова звiтнiсть», МСФЗ 12 «Розкриття iнформацiї про частки участi в iнших суб'єктах господарювання» та МСБО 27 «Окрема фiнансова звiтнiсть» обов'язковi до застосування для рокiв, що починаються 1 сiчня 2014 року.
Змiни до МСФЗ 10 звiльняють iнвестицiйнi компанiї вiд консолiдацiї дочiрнiх компанiй. При цьому, iнвестицiйнi компанiї зобов'язанi оцiнювати частку участi в дочiрнiх компанiях за справедливою вартiстю через прибутки або збитки. Виняток не застосовується до тих дочiрнiх компанiй, якi надають послуги, пов'язанi з iнвестицiйною дiяльнiстю iнвестицiйної компанiї. Компанiя вважається iнвестицiйною, якщо вона вiдповiдає низцi критерiїв:
? отримує кошти вiд одного або бiльше iнвесторiв з метою надання їм професiйних послуг з управлiння iнвестицiями;
? надає iнвесторам запевнення, що метою її бiзнесу є виключно вкладення коштiв для прирiсту капiталу, отримання iнвестицiйного доходу або i того й iншого;
? оцiнює результати практично всiх iнвестицiй за справедливою вартiстю.
Поправки до МСФЗ 12 та МСБО 27 передбачають додатковi розкриття, обов'язковi для iнвестицiйних компанiй. Поправки застосовуються ретроспективно, але з урахуванням спецiальних перехiдних вимог.
Змiни до МСБО 36 «Зменшення корисностi активiв» обов'язковi до застосування для перiодiв, що починаються з 1 сiчня 2014 року. Цi змiни:
а) погоджують вимоги до розкриття в МСБО 36 з намiрами КМСБО i скорочують перелiк обставин, за яких необхiдне розкриття очiкуваного вiдшкодування активiв або одиниць, якi генерують грошовi кошти;
б) вимагають додаткових розкриттiв про оцiнку за справедливою вартiстю, якщо сума очiкуваного вiдшкодування знецiнених активiв розрахована за справедливою вартiстю за вирахуванням витрат на вибуття;
в) встановлюють вимоги розкривати ставку дисконтування, використану при розрахунку зменшення корисностi (або його вiдновлення), якщо сума очiкуваного вiдшкодування знецiнених активiв, розрахована за справедливою вартiстю за вирахуванням витрат на вибуття, визначається за методом приведеної вартостi.
Змiни до МСБО 39 «Фiнансовi iнструменти: визнання та оцiнка» обов'язковi до застосування для перiодiв, починаючи з 1 сiчня 2014 року. Змiни уточнюють, що в разi новацiї похiдного фiнансового iнструменту хеджування, за умови виконання певних критерiїв немає необхiдностi припиняти облiк хеджування.
Тлумачення КТМФЗ 21 «Збори» обов'язковi до застосування для перiодiв, що починаються з 1 сiчня 2014 року. Тлумачення КТМФЗ 21 дає вказiвки з визнання зобов'язань за зборами, встановленими державою, як за тими, що облiковуються вiдповiдно до МСБО 37 «Забезпечення, непередбаченi зобов'язання та непередбаченi активи», так i за зборами з чiтко визначеними термiнами та сумами. Зокрема, Тлумачення КТМФЗ 21 роз'яснює, що зобов'язальна подiя, яке тягне виникнення зобов'язання зi сплати збору – це подiя, яка призвела до необхiдностi сплати збору; якщо зобов'язальна подiя вiдбувається протягом перiоду, зобов'язання визнається наростаючим пiдсумком протягом цього перiоду; якщо зобов'язальна подiя виникає внаслiдок досягнення певного мiнiмального значення, зобов'язання визнається при досягненнi цього мiнiмуму.
Наслiдки застосування в майбутньому нових стандартiв та змiн до стандартiв залежатимуть вiд активiв i зобов’язань, що матиме товариство на дату їх застосування, тому визначити їх майбутнiй вплив в кiлькiсному виразi на даний час неможливо. Керiвництво товариства оцiнює можливий майбутнiй вплив вiд застосування нових (оновлених) стандартiв, тлумачень i не виключає їх вплив на облiкову полiтику в майбутньому, на необхiднiсть перегляду процедур, що використовуються для визначення справедливої вартостi, та на класифiкацiю i оцiнку фiнансових активiв та зобов’язань товариства.
Примiтка № 6. Перше застосування МСФЗ.
Ця фiнансова звiтнiсть є першою фiнансовою звiтнiстю, яку товариство пiдготувало у вiдповiдностi до Мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi (МСФЗ). Датою переходу на МСФЗ є 1 сiчня 2012 року. За попереднi звiтнi перiоди, що закiнчилися 31 грудня 2011 року, компанiя складала свою фiнансову звiтнiсть у вiдповiдностi до Положень (стандартiв) бухгалтерського облiку (далi – П(с)БО).
Товариство пiдготувало цю фiнансову звiтнiсть за рiк, що закiнчився 31 грудня 2013 року, у вiдповiдностi до МСФЗ, якi застосовуються у вiдношеннi до звiтних перiодiв станом на 31 грудня 2013 року.
У фiнансовiй звiтностi за 2013 рiк не наводиться порiвняльна iнформацiя за 2011 рiк, крiм статей Балансу (Звiту про фiнансовий стан) станом на 31 грудня 2011 року (01 сiчня 2012 року).
Оцiночнi значення на 01 сiчня 2012 року, 31 грудня 2012 року та 31 грудня 2013 року вiдповiдають оцiночним значенням на цi ж дати, прийнятим згiдно з П(с)БО, пiсля трансформацiйних коригувань з врахуванням вiдмiнностей в облiкових полiтиках.
Примiтка № 6.1. Товариство застосувало наступнi добровiльнi виключення, передбаченi МСФЗ 1 «Перше застосування мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi»:
- Товариство встановило доцiльну собiвартiсть основних засобiв за попереднiми П(С)БО шляхом оцiнки їх за справедливою вартiстю внаслiдок такої подiї як приватизацiя, що була проведена станом на 28.07.1995 року. Нежитловi примiщення «Г3-1» та «Г4-1», що розташованi за адресою; м. Чернiгiв, вул. Белова, 7а, оцiнюються за справедливою вартiстю, що була визначена станом на 30.09.2011 року незалежним оцiнювачем ПрАТ «Антал-Експерт». У разi, якби основнi засоби оцiнювались за справедливою вартiстю станом на 01.01.2012 року, то їх вартiсть та власний капiтал збiльшились би на 5000 тис. грн.
6.2. Вiдхилення вiд вимог МСФЗ.
Товариство формувало статутний капiтал в перiод, коли функцiональна валюта України була валютою гiперiнфляцiйної економiки. МСФЗ 29 «Фiнансова звiтнiсть в умовах гiперiнфляцiї» вимагає перерахунку складових власного капiталу товариства (крiм нерозподiленого прибутку та будь-якої дооцiнки) з використанням загального iндексу цiн.
Керiвництво товариства прийшло до висновку, що застосування вимог МСБО 29 «Фiнансова звiтнiсть в умовах гiперiнфляцiї», в частинi перерахунку статутного капiталу, може ввести в оману користувачiв фiнансової звiтностi i суперечить метi фiнансової звiтностi, зазначенiй в Концептуальнiй основi. Керiвництво товариства, керуючись пунктами 19-20 МСБО 1 «Подання фiнансової звiтностi», прийняло рiшення вiдхилитись вiд вимог МСБО 29 «Фiнансова звiтнiсть в умовах гiперiнфляцiї».
У разi перерахунку статутного капiталу на загальний iндекс цiн статутний капiтал збiльшився б на 858 тис. грн. (з одночасним зменшенням нерозподiленого прибутку) i станом на 01.01.2012 року становив би 1399 тис. грн. В результатi такого перерахунку станом на 01.01.2012 року непокритий збиток товариства становив би 2065 тис. грн., а чистi активи були б меншими статутного капiталу на 961 тис. грн. Згiдно ст. 155 Цивiльного кодексу України, якщо пiсля закiнчення другого та кожного наступного фiнансового року вартiсть чистих активiв акцiонерного товариства виявиться меншою вiд статутного капiталу, товариство зобов'язане оголосити про зменшення свого статутного капiталу та зареєструвати вiдповiднi змiни до статуту в установленому порядку.
6.3. Узгодження власного капiталу станом на 01.01.2012 року.
Актив Примiтка П(с)БО Коригування
МСФЗ
Дт Кт
I. Необоротнi активи
Нематерiальнi активи:
залишкова вартiсть - - - -
первiсна вартiсть - - - -
накопичена амортизацiя - - - -
Незавершенi капiтальнi iнвестицiї - - - -
Основнi засоби:
залишкова вартiсть 1 1 005 - - 1 005
первiсна вартiсть 1 2422 - 97 2 325
накопичена амортизацiя 1 (1 417) 97 - (1 320)
Довгостроковi бiологiчнi активи:
справедлива (залишкова) вартiсть - - - -
первiсна вартiсть - - - -
накопичена амортизацiя - - - -
Довгостроковi фiнансовi iнвестицiї:
якi облiковуються за методом участi в капiталi iнших пiдприємств - - - -
iншi фiнансовi iнвестицiї 8 - - 8
Довгострокова дебiторська заборгованiсть - - - -
Справедлива (залишкова) вартiсть iнвестицiйної нерухомостi - - - -
первiсна вартiсть iнвестицiйної нерухомостi - - -
знос iнвестицiйної нерухомостi - - -
Вiдстроченi податковi активи -
Гудвiл - - - -
Iншi необоротнi активи - - - -
Усього за роздiлом I 1 013 - - 1 013
II. Оборотнi активи
Виробничi запаси 3 - - 3
Поточнi бiологiчнi активи - - - -
Незавершене виробництво - - - -
Готова продукцiя - - - -
Товари - - -
Векселi одержанi - - - -
Дебiторська заборгованiсть за товари, роботи, послуги:
чиста реалiзацiйна вартiсть 14 - - 14
первiсна вартiсть 14 - - 14
резерв сумнiвних боргiв - - - -
Дебiторська заборгованiсть за розрахунками з:
з бюджетом - - - -
за виданими авансами - - - -
з нарахованих доходiв - - - -
iз внутрiшнiх розрахункiв - - - -
Iнша поточна дебiторська заборгованiсть 2 34 - 3 31
Поточнi фiнансовi iнвестицiї - - - -
Грошовi кошти та їх еквiваленти:
в нацiональнiй валютi 1 - - 1
у тому числi в касi - - -
в iноземнiй валютi - - - -
Iншi оборотнi активи 3 3 - 3 -
Усього за роздiлом II 55 - - 49
III. Витрати майбутнiх перiодiв - - -
IV. Необоротнi активи та групи вибуття - - - -
Баланс 1 068 - - 1 062
I. Власний капiтал
Статутний капiтал 541 - - 541
Пайовий капiтал - - - -
Додатковий вкладений капiтал - - - -
Iнший додатковий капiтал 1104 - 1 104
Резервний капiтал - - - -
Нерозподiлений прибуток (непокритий збиток) (1 135) 72 - (1 207)
Неоплачений капiтал - - - -
Вилучений капiтал - - - -
Усього за роздiлом I 510 - - 438
II. Забезпечення таких витрат i платежiв
Забезпечення виплат персоналу 4 - - 8 8
Iншi забезпечення - - - -
Сума страхових резервiв - - - -
Сума часток перестраховикiв у страхових резервах - - - -
Залишок сформованого призового фонду, що пiдлягає виплатi переможцям лотереї - - - -
Залишок сформованого резерву на виплату джек-поту, не забезпеченого сплатою участi у лотереї - - - -
Цiльове фiнансування - - - -
Усього за роздiлом II - - - 8
III. Довгостроковi зобов'язання
Довгостроковi кредити банкiв - - - -
Iншi довгостроковi фiнансовi зобов'язання - - - -
Вiдстроченi податковi зобов'язання 5 - - 64 64
Iншi довгостроковi зобов'язання 491 - - 491
Усього за роздiлом III 491 - - 555
IV. Поточнi зобов'язання
Короткостроковi кредити банкiв - - - -
Поточна заборгованiсть за довгостроковими зобов'язаннями - - - -
Векселi виданi - - - -
Кредиторська заборгованiсть за товари, роботи, послуги: - - - -
Поточнi зобов'язання за розрахунками:
з одержаних авансiв 3 5 1 4
з бюджетом 17 - - 17
з позабюджетних платежiв - - - -
зi страхування 5 - - 5
з оплати працi 10 - - 10
з учасниками - - -
iз внутрiшнiх розрахункiв - - - -
Зобов'язання, пов'язанi з необоротними активами та групами вибуття, утримуваними для продажу - - - -
Iншi поточнi зобов'язання 2,3 30 5 25
Усього за роздiлом IV 67 - - 61
V. Доходи майбутнiх перiодiв - - - -
Баланс 1 068 175 175 1 062
Опис коригувань станом на 01.01.2012 року:
Примiтка № 1 до узгодження власного капiталу. Виключено з активiв первiсну вартiсть основних засобiв та iнших необоротних матерiальних активiв, якi не вiдповiдають критерiям визнання за МСФЗ, в сумi 97 тис. грн. за рахунок накопиченої амортизацiї.
Примiтка № 2 до узгодження власного капiталу. Зменшено дебiторську заборгованiсть за сплаченими авансами та iншi поточнi зобов’язання на суму ПДВ в розмiрi 3 тис. грн. , у зв’язку з тим, що податок на додану вартiсть є непрямим податком.
Примiтка № 3 до узгодження власного капiталу. Зменшено кредиторську заборгованiсть за отриманими авансами на суму податку на додану вартiсть в розмiрi 3 тис. грн. у зв’язку з тим, що ПДВ є непрямим податком.
Примiтка № 4 до узгодження власного капiталу. Нараховано забезпечення на виплату вiдпусток працiвникам в сумi 8 тис. грн.
Примiтка № 5 до узгодження власного капiталу. Визнаються нарахованi за МСФЗ вiдстроченi податковi зобов'язання в сумi 64 тис. грн. з одначасним визнанням збиткiв.
Примiтка № 7 до рядкiв Балансу (Звiту про фiнансовий стан) 1000-1002 «Нематерiальнi активи».
Товариство не має нематерiальних активiв станом на 31.12.2013 року, 01.01.2013 року, 01.01.2012 року.
Примiтка № 8 до рядка Балансу (Звiту про фiнансовий стан) 1005 «Незавершенi капiтальнi iнвестицiї».
Товариство не має незавершених капiтальних iнвестицiй на 31.12.2013 року, 01.01.2013 року, 01.01.2012 року.
Примiтка № 9 до рядкiв Балансу (Звiту про фiнансовий стан) 1010-1013 «Основнi засоби».
Основнi засоби товариства представленi в фiнансовiй звiтностi наступним чином:
Найменування статтi Земельнi дiлянки Будiвлi, споруди та переда-вальнi пристрої Машини та обладнання Транс-портнi засоби Iнстру-менти, прилади, iнвентар (меблi) Iншi основнi засоби Iншi необоротнi матерiаль-нi активи Усього
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Балансова вартiсть на 01 сiчня 2012 року, у т.ч. - 1 004 - - - 1 - 1 005
первiсна (переоцiнена) вартiсть - 2 091 - 97 1 136 - 2 325
знос - (1087) - (97) (1) (135) - (1320)
Придбано за кошти - - - - - - - -
Збудовано - - - - - - - -
Придбано за рахунок цiльового фiнансування (державних грантiв) - - - - - - - -
Придбання в результатi об'єднання бiзнесу - - - - - - - -
Полiпшення - - - - - - - -
Всього надiйшло - - - - - - - -
Вибуття у зв'язку зi змiною класифiкацiї, у т.ч. - - - - - - - -
вибуття первiсної (переоцiненої) вартостi - - - - - - - -
вибуття зносу - - - - - - - -
Переведення до активiв групи вибуття - - - - - - - -
Вибуття у зв'язку з реалiзацiєю або лiквiдацiєю, у т.ч. - - - - - - - -
вибуття первiсної (переоцiненої) вартостi - - - - - - - -
вибуття зносу - - - - - - - -
Всього вибуття, у т.ч. - - - - - - - -
вибуття первiсної (переоцiненої) вартостi - - - - - - - -
вибуття зносу - - - - - - - -
Амортизацiйнi вiдрахування - (247) - - - (1) - (248)
Втрати вiд зменшення корисностi, вiдображенi у фiнансових результатах - - - - - - - -
Вiдновлення корисностi через фiнансовi результати - - - - - - - -
Переоцiнка, у т.ч. - - - - - - - -
переоцiнка первiсної вартостi - - - - - - - -
переоцiнка зносу - - - - - - - -
Iнше - - - - - - - -
Балансова вартiсть на 31 грудня 2012 року, у т.ч. - 757 - - - - - 757
первiсна (переоцiнена) вартiсть - 2 091 - 97 1 136 - 2 325
знос - (1334) - (97) (1) (136) - (1568)
Придбано за кошти - - 101 - - - - 101
Збудовано - - - - - - - -
Придбано за рахунок цiльового фiнансування (державних грантiв) - - - - - - - -
Придбання в результатi об'єднання бiзнесу - - - - - - - -
Полiпшення - - - - - - - -
Всього надiйшло - - 101 - - - - 101
Вибуття у зв'язку зi змiною класифiкацiї, у т.ч. - - - - - - - -
вибуття первiсної (переоцiненої) вартостi - - - - - - - -
вибуття зносу - - - - - - - -
Переведення до активiв групи вибуття - - - - - - - -
Вибуття у зв'язку з реалiзацiєю або лiквiдацiєю, у т.ч. - - - - - - - -
вибуття первiсної (переоцiненої) вартостi - - - - - (19) - (19)
вибуття зносу - - - - - 19 - 19
Всього вибуття, у т.ч. - - - - - - - -
вибуття первiсної (переоцiненої) вартостi - - - - - (19) - (19)
вибуття зносу - - - - - 19 - 19
Амортизацiйнi вiдрахування - (240) (4) - - - - (244)
Втрати вiд зменшення корисностi, вiдображенi у фiнансових результатах - - - - - - - -
Вiдновлення корисностi через фiнансовi результати - - - - - - - -
Переоцiнка, у т.ч. - - - - - - - -
переоцiнка первiсної вартостi - - - - - - - -
переоцiнка зносу - - - - - - - -
Iнше - - - - - - - -
Балансова вартiсть на 31 грудня 2013 року, у т.ч. - 517 97 - - - - 614
первiсна (переоцiнена) вартiсть - 2 091 101 97 1 117 - 2 407
знос - (1574) (4) (97) (1) (117) - (1793)
Товариство має в постiйному користуваннi земельнi дiлянки площею 2335 кв. м., нормативна оцiнка якої станом на початок 2013 року становить 1714 тис. грн .
У зв’язку з вiдсутнiстю права власностi на цi земельнi дiлянки, вiдсутностi в МСФЗ спецiальних положень щодо облiку земельних дiлянок, якi знаходяться в постiйному користуваннi, керуючись п.10-12 МСБО № 8, управлiнський персонал прийняв рiшення не визнавати їх активом.
Станом на 01 сiчня 2012 року, 01 сiчня 2013 року та 31 грудня 2013 року у товариства: вiдсутнi обмеження на право власностi, а також основнi засоби переданi в заставу для забезпечення зобов’язань; вiдсутнi основнi засоби, що тимчасово не використовуються (консервацiя, реконструкцiя); вiдсутнi контрактнi зобов’язання, пов’язанi з придбанням основних засобiв; вiдсутнi компенсацiї третiх сторiн за об’єкти основних засобiв, кориснiсть яких зменшилася, або якi були втраченi чи переданi; вiдсутнi основнi засоби, отриманi за договорами фiнансової оренди.
Первiсна вартiсть повнiстю замортизованих основних засобiв складає на 01.01.12 року - 328 тис. грн. на 01.01 2013 року - 357 тис. грн., на 01.01.2014 року - 340 тис. грн.
Протягом 2013 року товариство не отримувало основнi засоби в результатi об'єднання пiдприємств.
Протягом 2013 року основнi засоби не переоцiнювалися. Втрати вiд зменшення корисностi та вигоди вiд вiдновлення корисностi основних засобiв не визнавалися. Iнших змiн первiсної вартостi та суми зносу основних засобiв не було.
Протягом 2013 року товариство не отримувало основнi засоби за рахунок цiльового фiнансування.
Станом на 31 грудня 2013 року товариство не отримувало основнi засоби в фiнансову оренду.
Амортизацiя основних засобiв нараховується iз застосуванням прямолiнiйного методу
Строки корисного використання встановлюються для кожного об’єкта основних засобiв окремо.
Середнi строки корисного використання для груп основних засобiв становлять:
Основнi засоби Середнiй строк
корисного
використання Метод амортизацiї Накопичена амортизацiя
На 31.12.2013р. Нараховано за 2013 рiк На 31.12.2012р. Нараховано за 2012 рiк На 31.12.2011р.
Земельнi дiлянки - - - - -
Будинки та споруди 30 прямолiнiйний 1574 240 1334 247 1087
Машини та обладнання 10 прямолiнiйний 4 4 - -
Транспортнi засоби 10 прямолiнiйний 97 - 97 - 97
Iнструменти, прилади та iнвентар (меблi) 6 прямолiнiйний 1 - 1 - 1
Тварини - - - - - - -
Багаторiчнi насадження - - - - - - -
Iншi основнi засоби 12 прямолiнiйний 117 - 136 1 135
Всього накопиченої амортизацiї х х 1793 244 1568 248 1320
Примiтка № 10 до рядкiв Балансу (Звiту про фiнансовий стан) 1015-1017 «Iнвестицiйна нерухомiсть».
Товариство не мало iнвестицiйної нерухомостi станом на 31.12.2013 року, 01.01.2013 року, 01.01.2012 року.
Примiтка № 11 до рядкiв Балансу (Звiту про фiнансовий стан) 1035 «Iншi довгостроковi фiнансовi iнвестицiї», 1160 «Поточнi фiнансовi iнвестицiї»
Фiнансовi iнвестицiї, що включенi до статей балансу «Довгостроковi фiнансовi iнвестицiї» та «Поточнi фiнансовi iнвестицiї» мають наступну структуру:
Вид фiнансових iнвестицiй Станом на 31.12.2013 р. Станом на 01.01.2013 р. Станом на 01.01.2012 р.
Фiнансовi iнвестицiї за справедливою вартiстю з вiдображенням переоцiнки як прибутку або збитку Фiнансовi iнвестицiї, доступнi для продажу Фiнансовi iнвестицiї, утримуванi до погашення Фiнансовi iнвестицiї за справедливою вартiстю з вiдображенням переоцiнки як прибутку або збитку Фiнансовi iнвестицiї, доступнi для продажу Фiнансовi iнвестицiї, утримуванi до погашення Фiнансовi iнвестицiї за справедливою вартiстю з вiдображенням переоцiнки як прибутку або збитку Фiнансовi iнвестицiї, доступнi для продажу Фiнансовi iнвестицiї, утримуванi до погашення
Довгостроковi фiнансовi iнвестицiї, якi облiковуються за методом участi в капiталi, в:
дочiрнi пiдприємства - - - - - - - - -
асоцiйованi пiдприємства - - - - - - - - -
спiльну дiяльнiсть - - - - - - - - -
Всього - - - - - - - -
Iншi довгостроковi фiнансовi iнвестицiї:
акцiї - 8 - - 8 - - 8 -
облiгацiї - - - - - - - - -
частки у статутному капiталi - - - - - - - - -
депозити - - - - - - - - -
iншi - - - - - - - - -
Всього - 8 - - 8 - - 8 -
Поточнi фiнансовi iнвестицiї:
акцiї - - - - - - - - -
облiгацiї - - - - - - - - -
частки у статутному капiталi - - - - - - - - -
депозити - - - - - - - - -
iншi - - - - - - - - -
Всього - - - - - - - - -
Iнвестицiй в асоцiйованi, дочiрнi та спiльнi пiдприємства товариство не має.
Фiнансовi iнвестицiї, доступнi для продажу, представленi акцiями пiдприємств, якi не мають котирувань на активному ринку в сумi 8 тис. грн., та вiдображенi в Балансi за собiвартiстю.
Примiтка № 12 до рядка Балансу (Звiту про фiнансовий стан) 1040 «Довгострокова дебiторська заборгованiсть»
Товариство не має довгострокової дебiторської заборгованостi станом на 31.12.2013 року, 01.01.2013 року, 01.01.2012 року.
Примiтка № 13 до рядка Балансу (Звiту про фiнансовий стан) 1090 «Iншi необоротнi активи»
Товариство не має iнших необоротних активiв станом на 31.12.2013 року, 01.01.2013 року, 01.01.2012 року.
Примiтка № 14 до рядкiв Балансу (Звiту про фiнансовий стан) 1100 «Запаси», 1101 «Виробничi запаси», 1102 «Незавершене виробництво», 1103 «Готова продукцiя», 1104 «Товари».
Виробничi запаси Матерiали Товари Незавершене
виробництво Готова продукцiя Всього
Залишок на 01.01.2012 року 3 - - - - 3
Списання у зв’язку з припиненням визнання згiдно МСФЗ - - - - - -
Надiйшло запасiв за 2012 рiк - - - - - -
Собiвартiсть використаних запасiв 1 - - - 1
Собiвартiсть реалiзованих запасiв - - - - - -
Резерв знецiнення запасiв станом на 31.12.2012 року - - - - - -
Залишок на 31.12.2012 року 2 - - - 2
В т.ч. вiдображенi за чистою вартiстю реалiзацiї мiнус витрати на продаж - - - - - -
Балансова вартiсть запасiв, переданих пiд заставу для гарантiї зобов’язань - - - - - -
Надiйшло запасiв за 2013 рiк 38 - - - 1 39
Собiвартiсть використаних запасiв 21 - - - 1 22
Собiвартiсть реалiзованих запасiв 15 - - - - 15
Резерв знецiнення запасiв станом на 31.12.2013 року - - - - - -
Залишок на 31.12.2013 року 4 - - - - 4
В т.ч. вiдображенi за чистою вартiстю реалiзацiї мiнус витрати на продаж - - - - - -
Балансова вартiсть запасiв, переданих пiд заставу для гарантiї зобов’язань - - - - - -
Запаси вiдображенi за первiсною вартiстю.
Запасiв, переданих у переробку, на комiсiю та в заставу немає.
Зменшення та збiльшення чистої вартостi реалiзацiї запасiв протягом 2013 року не було.
Примiтка № 15 до рядкiв Балансу (Звiту про фiнансовий стан) 1125 «Дебiторська заборгованiсть за товари, роботи, послуги», 1130-1155 «Iнша поточна дебiторська заборгованiсть».
Найменування показника структури поточної дебiторської заборгованостi Станом на 31.12.2013р. Станом на 01.01.2013р. Станом на 01.01.2012р.
Дебiторська заборгованiсть за товари, роботи, послуги 3 3 14
Резерв пiд знецiнення - - -
Балансова вартiсть дебiторської заборгованостi за товари, роботи, послуги 3 3 14
Заборгованiсть за розрахунками з пiдзвiтними особами - - -
Заборгованiсть за розрахунками за претензiями - - -
Заборгованiсть за розрахунками за вiдшкодуванням завданих збиткiв - - -
Заборгованiсть за розрахунками з Фондом соцiального страхування з тимчасової втрати працездатностi - - -
Заборгованiсть за розрахунками з iншими дебiторами - - -
Резерв пiд знецiнення - - -
Балансова вартiсть iншої поточної заборгованостi 31 38 45
в т.ч. заборгованiсть зв’язаних сторiн - - -
Згiдно з облiковою полiтикою товариства, резерв пiд знецiнення дебiторської заборгованостi визначається розрахунковим методом на пiдставi iсторичних даних щодо дебiторської заборгованостi. Протягом 2013 року резерв пiд знецiнення не створювався.
Примiтка № 16 до рядкiв Балансу (Звiту про фiнансовий стан) 230, 231, 240 «Грошi та їх еквiваленти» та Звiту про рух грошових коштiв.
Склад грошових коштiв та їх еквiвалентiв товариство представило наступним чином:
Найменування показника структури грошових коштiв Станом на 31.12.2013 р. Станом на 31.12.2012 р. Станом на 31.12.2011 р.
Каса - - -
Поточнi рахунки в банках 17 8 1
Iншi рахунки в банках - - -
Грошовi кошти в дорозi - - -
Еквiваленти грошових коштiв - - -
Всього 17 8 1
Кошти на депозитних рахунках з термiном погашення бiльше 6 мiсяцiв вiдображаються в звiтностi як поточнi фiнансовi iнвестицiї з термiном погашення бiльше 1 року як iншi довгостроковi фiнансовi iнвестицiї. Невикористаних запозичених коштiв товариство не має.
Не грошових операцiй iнвестицiйної та фiнансової дiяльностi не вiдбувалося протягом 2013 року та 2012 року. Сальдо грошових коштiв, якi є в наявностi та якi недоступнi для використання товариством, вiдсутнє станом на 31.12.2013 року.
Товариство не придбавало не продавало майновi комплекси протягом 2013 року.
Примiтка № 17 до рядка Балансу (Звiту про фiнансовий стан) 250 «Iншi оборотнi активи».
Iншi оборотнi активи вiдсутнi в товариства станом на на 31.12.2013 року, 01.01.2013 року, 01.01.2012 року.
Примiтка № 18 до рядка Балансу (Звiту про фiнансовий стан) 1190 «Необоротнi активи, утримуванi для продажу, та групи вибуття»
Товариство не має необоротних активiв, утримуваних для продажу та групи вибуття станом на 31.12.2013 року, 01.01.2013 року, 01.01.2012 року.
Примiтка № 19 до рядкiв Балансу (Звiту про фiнансовий стан) 1400-1495 «Власний капiтал».
Власний капiтал товариства має наступну структуру:
Найменування показника структури капiталу Станом на 31.12.2013 р. Станом на 31.12.2012 р.
Станом на 31.12.2011 р.
Призначення та умови використання.
Зареєстрований акцiонерний капiтал 541 541 541 Вiдображено розмiр зареєстрованого акцiонерного капiталу згiдно законодавства України та Статуту товариства
Додатковий капiтал 1104 1104 1104 Вiдображено суму дооцiнки необоротних активiв та iншого додаткового капiталу, до якого включено вартiсть основних засобiв, що не увiйшли до статутного фонду, а також iншi фонди, створенi, згiдно з законодавством України та Статутом товариства.
Непокритий збиток (нерозподiлений прибуток) (1 930) (1 629) (1 207) Прибуток товариства утворюється з надходжень вiд господарської дiяльностi пiсля покриття матерiальних та прирiвняних до них витрат i витрат на оплату працi. Чистий прибуток залишається у повному розпорядженнi товариства. Порядок розподiлу прибутку визначається загальними зборами акцiонерiв.
Всього (285) 16 438 х
Статутний капiтал та емiсiйнi рiзницi (емiсiйний дохiд).
Найменування статтi Кiлькiсть акцiй в обiгу
( шт.) Простi акцiї Емiсiйний дохiд Привiлейованi акцiї Власнi акцiї (паї), що викупленi в акцiонерiв (учасникiв) Усього
Залишок на 01.01.2012 року 2162800 2162800 - - - 2162800
Випуск нових акцiй (паїв) - - - - - -
Власнi акцiї (паї), що викупленi в акцiонерiв (учасникiв) - - - - - -
Продаж ранiше викуплених власних акцiй (паїв) - - - - - -
Анульованi ранiше викупленi власнi акцiї - - - - - -
Залишок на 31.12.2012 року (шт.) 2162800 2162800 - - - 2162800
Випуск нових акцiй (паїв) - - - - - -
Власнi акцiї (паї), що викупленi в акцiонерiв (учасникiв) - - - - - -
Продаж ранiше викуплених власних акцiй (паїв) - - - - - -
Анульованi ранiше викупленi власнi акцiї - - - - - -
Залишок на 31.12.2013 року (шт.) 2162800 2162800 - - - 2162800
Найменування показника Станом на 31.12.2013 р. Станом на 01.01.2013 р. Станом на
01.01.2012 р.
Кiлькiсть акцiй дозволених для випуску (шт.) 2162800 2162800 2162800
Кiлькiсть випущених акцiй (шт.) 2162800 2162800 2162800
Номiнальна вартiсть акцiй (грн.) 540700,00 540700,00 540700,0
Кiлькiсть акцiй, з якими пов’язанi привiлеї та обмеження (шт.) - - -
Кiлькiсть акцiй, що належать самому товариству (шт.) - - -
Кiлькiсть акцiй, якi перебувають у власностi членiв виконавчого органу товариства (шт.) 1740944 1740944 1740944
Кiлькiсть акцiй, зарезервованих для випуску, згiдно з опцiонами та iншими контрактами (шт.) - - -
Кiлькiсть випущених i повнiстю сплачених акцiй 2162800 2162800 2162800
Кiлькiсть випущених, але не повнiстю сплачених акцiй - - -
Частки в статутному капiталi товариства представленi наступним чином:
Назва акцiонера Станом на 31.12.2013р. Станом на
01.01.2013р. Станом на 01.01.2012р.
Сума
(грн) частка
в % Сума
(грн) частка
в % Сума
(грн) частка
в %
Глиняний Олександр Iванович 435236,00 80,49 435236,00 80,49 435236,00 80,49
Глиняна Наталiя Михайлiвна 47835,25 8,8469 47835,25 8,8469 45247,00 8,3682
Глиняний Андрiй Олександрович 828,00 0,1531 828,00 0,1531 828,00 0,1531
Iншi акцiонери згiдно списку 56800,75 10,51 56800,75 10,51 59389,00 10,9887
ВСЬОГО 540700 100 540700 100 540700 100
ПУБЛIЧНЕ АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ЧЕРНIГIВАГРОСЕРВIС» створене вiдповiдно до наказу № 382 Регiонального вiддiлення Фонду державного майна України по Чернiгiвськiй областi вiд 28.7.1995 року шляхом перетворення Державного Чернiгiвського спецiалiзованого пiдприємства 2501 у вiдкрите акцiонерне товариство згiдно з Постановою Кабiнету Мiнiстрiв України «Про затвердження Порядку перетворення в процесi приватизацiї державних пiдприємств у вiдкритi акцiонернi товариства» вiд 07.12.1992 року №686. Товариство було зареєстроване як суб’єкт пiдприємницької дiяльностi виконкомом Чернiгiвської мiської ради народних депутатiв 10.08.1993 року (рiшення №172).
Засновником Товариства виступила держава Україна в особi регiонального вiддiлення фонду державного майна України по Чернiгiвськiй областi.
Станом на 31 грудня 2013 року в товариствi: вiдсутнi права, привiлеї та обмеження, якi супроводжують цей клас, включаючи обмеження з виплати дивiдендiв i повернення капiталу; вiдсутнi акцiї, зареєстрованi для випуску на умовах опцiонiв i контрактiв з продажу; вiдсутнi частки керiвництва в статутному капiталi; дивiденди протягом 2013 року не нараховувались i не виплачувались.
Власнi акцiї товариства, викупленi в акцiонерiв.
Протягом звiтного перiоду загальними зборами акцiонерiв товариства рiшення про викуп власних акцiй не приймалося та акцiї не викуповувались. Станом на 31 грудня 2013 року товариство не мало власних викуплених акцiй та не планує протягом 2014 року здiйснювати їх викуп. Iнформацiя про власнi акцiї розкривається в примiтках.
Чистi активи товариства.
Вартiсть чистих активiв товариства була розрахована згiдно з Методичними рекомендацiями Державної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку щодо визначення вартостi чистих активiв акцiонерних товариств вiд 17.11.2004 року № 485. Станом на 31 грудня 2013 року вартiсть чистих активiв товариства має вiд’ємне значення в сумi 285 тис. грн. i є меншими вiд статутного капiталу на 826 тис. грн., що не вiдповiдає вимогам чинного законодавства України, зокрема статтi 155 Цивiльного кодексу України вiд 16.01.2003 р. № 435-IV.
Примiтка № 20 до рядкiв Балансу (Звiту про фiнансовий стан) 1520 «Довгостроковi забезпечення» та 1521 «Довгостроковi забезпечення витрат персоналу» та 1660 «Поточнi забезпечення».
Вид забезпечення Балансова вартiсть
забезпечень всього
на 31.12.2013р. В тому числi довгосроковi забезпечення В тому числi поточнi забезпечення Балансова вартiсть
забезпечень всього
на 31.12.2012р. В тому числi довгосроковi забезпечення В тому числi поточнi забезпечення Балансова вартiсть
забезпечень всього
на 01.01.2012
Забезпечення на виплату вiдпусток 18 18 7 - 7 8
Забезпечення виплати винагороди за пiдсумками року - - - - - - -
Iншi забезпечення (резерви) - - - - - - -
Всього 18 18 7 - 7 8
Забезпечення (резерви) товариством визнаються тiльки тодi, коли є юридичнi або випливаючi з практики зобов’язання, що виникли внаслiдок минулих подiй, та iснує висока ймовiрнiсть того, що погашення цього зобов’язання потребує вибуття ресурсiв, а також може бути здiйснена достовiрна оцiнка для визнання забезпечення.
Сума, визнана у якостi забезпечення (резерву), являє собою найбiльш точну оцiнку виплат, необхiдних для погашення поточного зобов’язання на звiтну дату, приймаючи до уваги ризики та невизначенiсть, пов’язанi iз зобов’язанням. Якщо для розрахунку забезпечення (резерву) використовуються грошовi потоки, якi необхiднi для погашення поточного зобов’язання, балансовою вартiстю забезпечення (резерву) вважається дисконтована вартiсть таких грошових потокiв.
Забезпечення на виплату вiдпусток працiвникам призначене для вiдшкодування майбутнiх операцiйних витрат на оплату вiдпусток працiвникам товариства. Сума забезпечення визначається щомiсячно як добуток фактично нарахованої заробiтної плати працiвникам i вiдсотку, обчисленого як вiдношення рiчної планової суми на оплату вiдпусток до загального планового фонду оплати працi.
Забезпечення на виплати винагороди за пiдсумками року, забезпечення наступних витрат на транспортування продукцiї, забезпечення на гарантiйне обслуговування, забезпечення (резерв) по судовим позивам, забезпечення (резерв) по бракованих виробах, забезпечення (резерв) по обтяжливим контрактам не створювалось у зв’язку з вiдсутнiстю ймовiрностi того, що буде вибуття ресурсiв у зв’язку з погашенням цих зобов’язань.
Примiтка № 21 до рядка Балансу (Звiту про фiнансовий стан) 1510 «Довгостроковi кредити банкiв».
Товариство станом на 31.12.2013 року не має заборгованостi за довгостроковими кредитами банкiв.
Примiтка № 22 до рядка Балансу (Звiту про фiнансовий стан) 1515 «Iншi довгостроковi зобов’язання».
В статтi iншi довгостроковi зобов’язання вiдображена заборгованiсть товариства за отриманою поворотною фiнансовою допомогою в сумi 837 тис. грн.
Примiтка № 23 до рядка Балансу (Звiту про фiнансовий стан) 1690 «Iншi поточнi зобов’язання».
Iншi поточнi зобов’язання Станом на 31.12.2013 р. Станом на 01.01.2013 р. Станом на 01.01.2012 р.
Передплата за тепло - 21 14
Всього - 21 14
Iншi поточнi зобов’язання - - 11
Всього - 29 25
Примiтка № 24 до рядкiв Звiту про фiнансовi результати (Звiту про сукупний дохiд) 2000, 2120, 2200, 2220, 2240.
Група доходiв 2013 рiк 2012 рiк
Всього,
тис. грн. у т.ч. за бартерними контрактами Всього,
тис. грн. у т.ч. за бартерними контрактами
Дохiд вiд реалiзацiї продукцiї (товарiв) - - - -
Дохiд вiд надання послуг - - - -
Дохiд вiд отриманих вiдсоткiв - - - -
Дохiд вiд оренди 39 - 54 -
Дохiд вiд дивiдендiв - - - -
Iншi операцiйнi доходи 638 - 604 -
Фiнансовi доходи - - - -
Iншi доходи - - - -
Примiтка № 25 до рядка Звiту про фiнансовi результати (Звiт про сукупний дохiд) 090 «Iншi операцiйнi доходи».
Найменування статтi 2013 рiк 2012 рiк
Дивiденди - -
Дохiд вiд надання в оренду iнвестицiйної нерухомостi - -
Дохiд вiд операцiйного лiзингу (оренди) 363 340
Дохiд вiд суборенди - -
Дохiд вiд продажу кредитiв i дебiторської заборгованостi - -
Негативний гудвiл, визнаний як дохiд - -
Дохiд вiд вибуття основних засобiв та нематерiальних активiв - -
Дохiд вiд вибуття iнвестицiйної нерухомостi - -
Дохiд вiд реалiзацiї iноземної валюти - -
Дохiд вiд операцiйної курсової рiзницi - -
Роялтi - -
Iншi 275 264
Усього операцiйних доходiв 638 604
Примiтка № 26 до Звiту про фiнансовi результати (Звiт про сукупний дохiд).
Господарських операцiй, якi згiдно МСФЗ необхiдно вiдображати в Звiтi про сукупнi прибутки, товариство не здiйснювало.
Примiтка № 27 до рядкiв Балансу (Звiту про фiнансовий стан) 060 «Вiдстроченi податковi активи», 460 «Вiдстроченi податковi зобов’язання», та рядкiв Звiту про фiнансовi результати 180 «Податок на прибуток», 185 «Дохiд з податку на прибуток вiд звичайної дiяльностi».
Складовi елементи витрат з податку на прибуток:
Складовi елементи 2013 рiк, тис. грн. 2012 рiк, тис. грн.
визнано у витратах перiоду визнано у складi власного капiталу визнано у витратах перiоду визнано у складi власного капiталу
Поточний податок на прибуток - - 1 -
Збiльшення (зменшення) вiдстроченого податкового зобов’язання 13 - (7) -
Зменшення (збiльшення) вiдстроченого податкового активу - - - -
Виправлення помилок - - - -
Всього витрати з податку на прибуток 13 - - -
Всього дохiд з податку на прибуток - - 6 -
Визнанi вiдстроченi податковi активи та зобов’язання:
Активи та зобов’язання, за якими виникають тимчасовi рiзницi, що призводять до визнання вiдстроченого податку на прибуток 31.12.2013 року,
тис. грн. 01.01.2013 року,
тис. грн. 01.01.2012 року,
тис. грн.
Вiдстрочений податковий актив Вiдстрочений податковий актив Вiдстрочений податковий актив Вiдстрочене податкове зобов’язання Вiдстрочений податковий актив Вiдстрочене податкове зобов’язання
Незавершене виробництво - - - - - -
Нематерiальнi активи - - - - - -
Основнi засоби 70 - - 57 - 64
Готова продукцiя - - - - - -
Дебiторська заборгованiсть за товари, роботи, послуги (резерв сумнiвних боргiв) - - - - - -
Дебiторська заборгованiсть за розрахунками за виданими авансами - - - - - -
Фiнансовi iнвестицiї - - - - - -
Забезпечення виплат персоналу - - - - - -
Поточнi зобов’язання за розрахунками з одержаних авансiв - - - - - -
Перенесення податкового збитку на майбутнi перiоди - - - - - -
Всього ВПА, ВПЗ 70 - - 57 - 64
Визнається в звiтi про фiнансовий стан 70 - - 57 - 64
Для розрахунку вiдстрочених податкових зобов'язань станом на 31.12.2013 року використовувалась ставка податку на прибуток в розмiрi 18%, яка, згiдно з Податковим Кодексом України, що буде дiяти протягом 2014 року. За нашими розрахунками ВПА станом на 31.12.2013 року становить 70 тис. грн. Вiдстроченi податковi активи визнаються у разi виникнення тимчасових рiзниць, якi пiдлягають вирахуванню, якщо очiкується в майбутньому отримання податкового прибутку, за рахунок якого можна реалiзувати оподатковуванi тимчасовi рiзницi та застосувати невикористанi податковi збитки i пiльги, з якими пов'язанi цi тимчасовi рiзницi. Управлiнський персонал товариства не має достатньої впевненостi в тому, що в майбутньому можна реалiзувати оподаткованi тимчасовi рiзницi за рахунок оподаткованого прибутку та прийняв рiшення не визнавати активом ВПА станом на 31.12.2013 року.
Примiтка № 28 «Розкриття iнформацiї щодо зв’язаних сторiн».
У вiдповiдностi до вимог МСФЗ 24 «Розкриття iнформацiї про зв'язанi сторони» товариство розкриває iнформацiю щодо операцiй i сальдо заборгованостi мiж товариством та зв'язаними сторонами. До зв'язаних сторiн товариство вiдносить: юридичних осiб, якi контролюють компанiю (наприклад, материнська компанiя); юридичних та фiзичних осiб, якi мають таку частку в товариствi, яка надає їм змогу суттєво впливати на дiяльнiсть товариства (вважається, що часткою в товариствi, яка дає змогу суттєво впливати на дiяльнiсть товариства, є частка в розмiрi, що перевищує 50% статутного капiталу товариства); юридичних осiб, якi є дочiрнiми або асоцiйованими пiдприємствами для товариства; юридичних осiб, якi є спiльним пiдприємством, в якому товариство є контролюючим учасником; фiзичних осiб – членiв провiдного управлiнського персоналу товариства; близьких родичiв фiзичних осiб, якi мають частку в товариствi, яка надає їм змогу суттєво впливати на дiяльнiсть товариства, та членiв провiдного управлiнського персоналу товариства.
Операцiї, здiйсненi компанiєю зi зв’язаними сторонами протягом 2013 року:
Доходи та витрати за операцiями з пов’язаними сторонами за звiтний перiод.
Ря-док Найменування статтi Материнська компанiя Най-бiльшi учасники (акцiонери банку) Компанiї пiд спiльним контролем Дочiр-нi компа-нiї Провiд-ний управ-лiнсь-кий персо-нал Асоцi-йованi компа-нiї Iншi пов’я-занi сторо-ни
1 Доходи вiд реалiзацiї товарiв, робiт, послуг - - - - - - -
2 Собiвартiсть реалiзацiї - - - - - - -
3 Дивiденди - - - - - - -
4 Надання поворотної фiнансової допомоги - - - - - - -
5 Отримання поворотної фiнансової допомоги - - - - 169 - -
6 Отримання безповоротної фiнансової допомоги - - - - 112 - -
Залишки за операцiями зi зв'язаними сторонами станом на 31 грудня 2013року:
Операцiя Материнська компанiя Найбiльшi акцiонери Провiдний управлiнський персонал Iншi зв’язанi сторони Сума операцiї, тис. грн.
Дебiторська заборгованiсть за товари, роботи, послуги - - - - -
Iншi поточна дебiторська заборгованiсть за отриманою
поворотною фiнансовою допомогою - - 837 - 837
Всього - - 837 - 837
Виплати, одержанi провiдним управлiнським персоналом товариства, протягом 2013 року:
Види виплат Сума, тис. грн.
Поточнi виплати (заробiтна плата) 190
Довгостроковi виплати -
Виплати по закiнченнi трудової дiяльностi -
Виплати при звiльненнi -
Платежi на основi акцiй -
Позики -
Всього 190
Примiтка № 29 «Розкриття iнформацiї по договорах оренди».
Протягом 2013 року товариство не здiйснювало операцiй з фiнансової оренди. За договорами операцiйної оренди, як орендар, товариство наводить наступну iнформацiю: договорiв невiдмовної оренди та невiдмовної суборенди товариство не укладало; непередбаченi оренднi платежi договорами оренди не передбаченi; вибiр мiж поновленням або придбанням активу та застереження щодо змiни цiн договорами оренди не передбаченi; обмеження договорами оренди не передбаченi.
Примiтка № 30 «Умовнi активи та зобов’язання».
Товариство не мало подiй, що вiдбулись станом на 31.12.2013 року, але не вiдображенi в iнших примiтках, за якими ймовiрнiсть вибуття ресурсiв, що втiлюють економiчнi вигоди, не вiдповiдає визначенню зобов’язання.
Товариство не мало подiй, що вiдбулись станом на 31.12.2013 року, але не вiдображенi в iнших примiтках, за якими iснує ймовiрнiсть надходження економiчних вигод.
Примiтка № 31 «Активи на вiдповiдальному зберiганнi».
Товариство не має станом на 31.12.2013 року активiв на вiдповiдальному зберiганнi.
Примiтка № 32 «Iнформацiя про списанi активи».
Товариство не має списаної дебiторської заборгованостi, невiдшкодованих недостач та втрат вiд псування цiнностей за якими здiйснюється спостереження з метою її стягнення у випадку змiни майнового стану боржника.
Примiтка № 33 «Iнформацiя про гарантiї та забезпечення отриманi».
Товариство не має станом на 31.12.2013 року отриманих гарантiй та забезпечень.
Примiтка № 34 «Операцiї з iнструментами власного капiталу».
Протягом 2013 року товариство не здiйснювало операцiй з iнструментами власного капiталу. Протягом 2013 року товариство не призначало фiнансовi iнструменти iнструментами хеджування та не оформлювало документацiю про цiлi управлiння ризиком i стратегiю хеджування.
Примiтка № 35 « Iнформацiя про виконання значних правочинiв в 2013 роцi».
Товариство не здiйснювало значних правочинiв, тобто правочинiв (крiм правочинiв з розмiщення товариством власних акцiй), учинених товариством, якщо ринкова вартiсть майна (робiт, послуг), що є їх предметом, становить 10 i бiльше вiдсоткiв вартостi активiв товариства станом на 01.01.2013 року, вiдповiдно до Закону України «Про акцiонернi товариства» вiд 17.09.2008 р. № 514-VI протягом 2013 року.
Примiтка № 36 «Iнформацiя про вчинення товариством правочинiв в яких є зацiкавленiсть».
Протягом 2013 року товариство не здiйснювало правочинiв, щодо вчинення яких є зацiкавленiсть, вiдповiдно до статтi 71 Закону України «Про акцiонернi товариства» вiд 17.09.2008 р. № 514-VI.
Примiтка № 37 «Управлiння ризиками».
Операцiйний ризик – це ризик, що виникає внаслiдок людських, технiчних i технологiчних помилок. Операцiйний ризик пов’язаний з функцiонуванням галузi економiки, фiнансовими ринками, забезпеченням сировиною, ринками збуту, iнтенсивнiстю конкуренцiї. Операцiйний ризик включає в себе також ризик змiн у нормативно-правовому регулюваннi.
ПАТ «Чернiгiвагроавтосервiс» веде основну дiяльнiсть у сферi надання послуг технiчного обслуговування автотранспортних засобiв, надання в оренду власного нерухомого майна. Протягом 2012 року функцiонування цiєї галузi економiки не зазнало значних негативних тенденцiй та коливань, конкуренцiя в галузi була помiрною, але станом на кiнець року в Українi були ознаки полiтичної та економiчної кризи.
Станом на 31 грудня 2013 року кiлькiсть операцiйного ризику значна (враховуючи вiдсутнiсть дiяльностi у сферi надання послуг технiчного обслуговування автотранспортних засобiв та наявнiсть економiчної та полiтичної кризи), якiсть управлiння потребує вдосконалення, сукупний ризик високий, напрям ризику зростає.
Пiд валютним ризиком товариство розумiє наявний або потенцiйний ризик для прибутку i капiталу, який виникає внаслiдок несприятливої змiни обмiнних валютних курсiв.
Станом на 31 грудня 2013 року кiлькiсть валютного ризику незначна, якiсть управлiння висока, сукупний ризик низький, напрям ризику стабiльний.
Юридичний ризик — це наявний або потенцiйний ризик для надходжень та капiталу, який виникає через порушення або недотримання товариством вимог законiв, нормативно-правових актiв, угод, прийнятої практики або етичних норм, а також через можливiсть двозначного тлумачення встановлених законiв або правил.
На сьогоднiшнiй день в Українi iснує комерцiйне i, особливо, податкове законодавство, положення якого допускають рiзну iнтерпретацiю. Крiм того, встановилася практика, коли податковi органи на свiй власний розсуд приймають рiшення, у той час як нормативна база для такого рiшення є недостатньою. Всi цi умови призводять до виникнення юридичного ризику, який може в майбутньому призвести до сплати штрафних санкцiй та адмiнiстративних стягнень.
Протягом 2013 року не було випадкiв невiдповiдностi дiяльностi товариства вимогам регулятивних органiв, яка могла б суттєво вплинути на фiнансову звiтнiсть в разi її наявностi.
Станом на 31 грудня 2013 року сукупний юридичний ризик значний, напрям ризику зростає.
Ризик репутацiї – це наявний або потенцiйний ризик для надходжень та капiталу, який виникає через несприятливе сприймання iмiджу товариства клiєнтами, контрагентами, акцiонерами або регулятивними органами. Станом на 31.12.2013 року сукупний ризик репутацiї помiрний, напрям ризику стабiльний.
Стратегiчний ризик - це наявний або потенцiйний ризик для надходжень та капiталу, який виникає через неправильнi управлiнськi рiшення, неналежну реалiзацiю рiшень i неадекватне реагування на змiни в бiзнес-середовищi. Станом на 31.12.2013 року сукупний стратегiчний ризик значний, напрям ризику - зростає. Управлiння ризиками потребує вдосконалення.
Примiтка № 38 «Подiї пiсля дати балансу».
Подiї, iнформацiя про якi може вплинути на здатнiсть користувачiв фiнансової звiтностi робити вiдповiднi оцiнки та приймати рiшення, пiсля 31 грудня 2013 року не вiдбувались.
Генеральний директор О. I. Глиняний
Головний бухгалтер В. I. Пилипенко
д/н
д/н
д/н
|